Jaký je správný věk pro odběr koťat?

Vyhláška č.5/2009 Sb., o ochraně zvířat při veřejném vystoupení a při chovu stanovuje minimální věk pro odběr koťat od kočky na 84 dnů, což je zhruba 13 týdnů.

Často bývá tato doba chovateli i novými majiteli koťat podceňovaná a koťata jsou od kočky odstavována mnohem dříve než ve 13 týdnu věku kotěte. Zdá se vám to zbytečně dlouho? Není. Období do 13 týdne věku je důleté pro socializaci koťat, přebírají návyky od matky a vytvářejí si vztah jak k vlastnímu druhu, tak k druhům, se kterými přicházejí do styku. Učí se čistotnosti. Vyvíjí se jejich povaha. Odstavení koťat od matky se děje kolem 12 týdne. Během kojení kotě přijímá v mateřském mléce všechny potřebné protilátky. Je tedy vhodné, aby koťata byla co nejdéle kojena. Také pobyt s matkou a sourozenci společně s kojením přispívá k dobrému psychickému stavu koťátka.

Nepodceňujte tuto dobu, není pravdou, že si menší koťátko lépe zvykne na nový domov. Taková koťátka nemají od kočky osvojené správné sociální návyky, mívají problém s čistotností, jsou náchylnější ke zdravotním potížím a nepřispívá to k jejich dobré psychické pohodě.

Věk pro odběr koťat

Datum: 15.2.2014 Autor: Iru

Zpět na seznam článků